This article was written on 21 Aug 2013, and is filled under Recomandam.

, , , , ,

Incepe a doua editie a caravanei Dezbaterilor Societale!

Caravana Societal da startul celei de-a doua runde a dezbaterilor. In lunile august si septembrie, echipa Societal impreuna cu Managerii Societal organizeaza o noua serie de dezbateri pe tema Responsabilitatii Sociale. Traseul caravanei e marcat de aceasta data de: Miercurea Ciuc, Craiova, Targu Jiu, Buzau, Calarasi, Ramnicu Valcea, Constanta si Galati. ONGistii vor avea ocazia sa afle cum pot aduce conceptul de Responsabilitate Sociala in organizatia lor, iar intalnirile vor crea contextul perfect pentru noile ONG-uri care doresc sa adere la Reteaua Societal.

Caravana dezbaterilor - editia II

Dezbaterile sunt atat un prilej de dialog cu echipa Societal si Managerii Societal, cat si o oportunitate de a invata din experienta membrilor Retelei Societal. Managerii au absolvit in luna mai 2013 un curs de Responsabilitate Sociala, organizat pe cele patru domenii: mediu, sociale, economice si de buna guvernanta. Va invitam sa faceti apel la ei pentru a va responsabiliza propriile proiecte!

Discutiile dezbaterilor vor cauta rapunsuri la urmatoarele intrebari :

• Care e “factura” sociala si de mediu a ONG-ului meu?
  • Ce inseamna un ”proiect responsabil”?
  • La ce servesc intrumentele responsabilitatii sociale in organizatia mea?
  • Ce exemple de bune practici exista in Reteaua Societal ?
  • Care sunt perpectivele de Parteneriat cu Societal ?
  • In ce consta Ghidul de Responsabilitate Sociala ?

Iata AGENDA dezbaterilor Societale. Verifica dezbaterea care este mai aproape de tine!

30 AugustMIERCUREA CIUC, ora 14, Hotel Salvator, sala A

• Asociatia ProEducatione

11 Septembrie- CRAIOVA

• Asociatia EuroProtector
  • Centrul Zonal de Educatia Adultilor

12 Septembrie- TARGU JIU, ora 9.30

• Asociatia Educatia de-a Lungul Intregii Vieti

12 Septembrie- BUZAU, ora 9.30

• Asociatia pentru Initiative Durabile Alternative

13 Septembrie- CALARASI, ora 10, Camera de Comert, Industries i Agricultura

• Asociatia pentru Dezvoltare Durabila

18 Septembrie- RAMNICU VALCEA, Biblioteca Judeteana “Antim Ivireanul” Valcea

• Fundatia Casa Cartii

26 Septembrie- CONSTANTA, ora 13

• Centras- Constanta

27 Septembrie- GALATI, Bankers Hub

• Asociatia Activ4Youth2013

Pe masura ce orele si locatii exacte ale dezbaterilor vor fi stabilite, acestea vor fi comunicate pe evenimentul Facebook al celei de-a doua editii a Caravanei Dezbaterilor Societale.

INSCRIERE:

Trimiteti un e-mail de confirmare la adresa: diana.calin@reper21.org.  Participarea este conditionata de Adeverinta de ONGist semnata de organizatia din care faceti parte, pe care o puteti descarca de la http://www.societal.ro/useruploads/comuplds/reper21/adeverinta_ongist_societal.pdf.

Fiti eco-mobili si alegeti transportul in comun! Impartiti masina cu prietenii sau faceti o plimbare pana la locatia evenimentului.

ORGANIZATORI: Asociatia REPER21 in parteneriat cu Managerii Societal.